Piętro czy parter – oto jest pytanie! Zadaje je sobie każdy, kto szuka swoich własnych czterech kątów, a także lokalu pod wynajem. Każda z tych opcji ma zarówno zalety, jak i wady – przyjrzymy się, jakie one są i sprawdzimy, dla kogo i kiedy lepszym wyborem będzie mieszkanie na parterze, a kiedy lepiej zainwestować w to na piętrze.
Parter czy piętro – dlaczego wybór kondygnacji jest ważny?
Zakup mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji – i to bez względu na to, czy kupujesz je, aby w nim zamieszkać czy pod wynajem. Nic więc dziwnego, że przed podpisaniem umowy, analizujesz wiele czynników – metraż, układ, lokalizację. A co z kondygnacją? Okazuje się, że ona również ma znaczenie. Badania pokazują, że piętro, na którym znajduje się mieszkanie to kluczowy parametr wyboru. Co ciekawe jest ono ważniejsze niż rodzaj rynku (wtórny/pierwotny), bliskość sklepów i urzędów, możliwości parkingowe, balkon/taras, opinia o deweloperze.
Zanim jednak wskażemy, które piętro najchętniej wybierają Polacy, warto poznać możliwości. Tych jest wiele – nieruchomości warszawskie, łódzkie czy wrocławskie proponują zarówno lokale na parterze, jak i na ostatnim piętrze budynku czy w jego środku. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Aby podjąć słuszną decyzję, warto je poznać, a także przeanalizować swoje potrzeby, upodobania i możliwości, a także specyfikę samego budynku.
Mieszkanie na parterze, czyli kontrowersyjny wybór
Mieszkania na parterze od lat nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Wiele osób ma obawy przed zakupem lokalu położonego na najniższej kondygnacji. Musisz jednak wiedzieć, że opinii negatywnych jest tak samo dużo jak pozytywnych. Wynika to z tego, że mieszkanie na parterze oferuje kilka unikalnych korzyści. Tą główną jest eliminacja konieczności korzystania z windy czy schodów. Czyni to je wygodnym zarówno dla seniorów, jak i osób niepełnosprawnych. Chętnie jest też ono wybierane przez rodziny z małymi dziećmi. Mieszkanie na parterze pozwala na szybkie wyjście z dzieckiem na zewnątrz – bez konieczności wnoszenia wózka czy nosidełka po schodach. Dodatkowo jest ono bezpieczniejsze. Mieszkając na niskiej kondygnacji, można być odrobinę spokojniejszym (choć nadal ostrożnym) w zakresie wspinania się dzieci na parapety czy wyglądania przez okna.
Kolejna zaleta mieszkań na parterze to możliwość zakupienia lokalu z ogródkiem. Kawałek trawnika sprawia, że mieszkając w budynku wielorodzinnym, będzie można poczuć się niczym w domku na przedmieściach. Przypisany do lokalu ogródek można przemienić w mini warzywniak, posadzić w nim kwiaty czy zaaranżować na niej przyjemną przestrzeń do relaksu i odpoczynku.
Do zakupu mieszkania na parterze zachęca też cena. Niższe kondygnacje (zwłaszcza parter) są zazwyczaj tańsze niż pozostałe lokale w tym samym bloku.
Nie tylko zalety, czyli jakie wady mają mieszkania na parterze?
Mimo tych zalet mieszkania na parterze mają też wady, których nie można zignorować. Powszechnie uważane są za bardziej podatne na włamania oraz oferujące mniej prywatności. Dodatkowo mieszkając w nich, trzeba przygotować się na hałas dochodzący z klatki schodowej, większe ryzyko powstawania wilgoci, mniejsze nasłonecznienie, a także wyższe koszty ogrzewania.
Z tymi wadami spotkać można się jednak przede wszystkim w mieszkaniach z rynku wtórnego, zlokalizowanych w starszych budynkach. Nie oznacza to jednak, że te problemy nie mogą pojawiać się w nowym budownictwie. Na szczęście wiele z nich można łatwo rozwiązać, np. bezpieczeństwo zwiększy montaż rolet antywłamaniowych, a hałas wyizolują drzwi akustyczne.
Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie na parterze?
Nie każde mieszkanie na parterze jest takie samo. Są i takie, które sprawiają, że inwestycje w nieruchomości Wrocław są naprawdę udane. Aby tak jednak było, zwróć uwagę na to, czy:
- lokal jest dobrze doświetlony i ma okna odpowiedniej wielkości,
- jaka jest odległość innych budynków od Twoich okien,
- czy w budynku jest monitoring, a samo mieszkanie ma rolety antywłamaniowe/ kraty w oknach,
- czy w budynku jest dobra izolacja akustyczna,
- czy budynek jest dobrze ocieplony.
Mieszkanie na piętrze – najczęstszy wybór Polaków
Mieszkania położone na wyższych piętrach niż parter to te najczęściej wybierane przez Polaków. Największym zainteresowaniem cieszą się lokale położone na pierwszym, drugim i trzecim piętrze. Są one preferowane przez osoby, którym zależy na większej prywatności, mniejszym poziomie hałasu, optymalnej temperaturze, zmniejszeniu ryzyka włamania. Na ostatnich piętrach lokale kupują natomiast Ci, którzy liczą na piękny widok z okien, balkonu czy tarasu.
Te zalety nie przekonują jednak każdego. Mieszkaniom na piętrze zarzuca się bowiem, że nie tak łatwo do nich dotrzeć. Im są one wyżej położone, tym więcej schodów trzeba pokonać. To w przypadku seniorów, osób niepełnosprawnych czy rodzin z dziećmi stanowi niemały problem. Wspinanie się na trzecie czy czwarte piętro może być też kłopotem dla osób aktywnych, jeśli np. będą chciały wnieść ciężkie zakupy czy wózek. Oczywiście w nowych budynkach ułatwieniem jest winda. Ta jednak nadal jest niewygodna dla osób starszych, poza tym zawsze może dojść do jej awarii.
Nie można też nie wspomnieć, że mieszkania na piętrze są droższe od tych na parterze. Chęć ich zakupu często oznacza konieczność dopłacenia kilkuset złotych do metra 2, co sprawia, że nie stanowią one budżetowego wyboru. Taniej natomiast zapłacisz za jego ubezpieczenie, niższe mogą być też opłaty – bowiem jest ono ogrzewane ze wszystkich stron i zazwyczaj nie wymaga rozkręcania kaloryferów na full.