Mieszkanie i apartament to dwa pojęcia często używane zamiennie. Choć wielu osobom mogą wydawać się synonimami, to tak naprawdę nimi nie są. Różnią się kilkoma istotnymi cechami, które mają wpływ zarówno na cenę nieruchomości, jak i jej późniejsze użytkowanie. Jakie to cechy? Poznaj różnicę między apartamentem a mieszkaniem i podejmij najlepszą decyzję przy wyborze swojego miejsca zamieszkania lub zakupie inwestycji.

Czym jest mieszkanie?

To, czym jest mieszkanie, w Polsce określa prawo, a dokładnie ustawa z dnia 2 grudnia 1999 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2002 r. oraz z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. O definicji mieszkania mówi też Instrukcja metodologiczna do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2002 r.

Zgodnie z tymi dokumentami jako mieszkanie określa się pomieszczenie lub zespół pomieszczeń przeznaczonych do zamieszkania. Jego skład mogą wchodzić przedpokój, hole, łazienka, WC, spiżarnia, weranda, schowek, pokoje itp. Aby mówić o mieszkaniu, lokal musi mieć konstrukcyjnie wydzielone trwałe ściany w obrębie budynku oraz powinno prowadzić do niego niezależne wejście z klatki schodowej, ogólnego korytarza, wspólnej sieni bądź z ulicy, podwórza, ogrodu.

Zgodnie z polskim prawem mieszkanie może być wynajmowane lub nabyte na własność. Może się znajdować w budynku wielo- lub jednorodzinnym. Poszczególne lokale mogą różnić się również wielkością, konfiguracją pomieszczeń oraz formą prawną.

Czy każde mieszkanie jest apartamentem?

Słowo apartament niemal każde biuro nieruchomości w Łodzi (i nie tylko w tym mieście!) odmienia przez przypadki. Pojęcie to często pojawia się w ogłoszeniach zarówno oferujących nieruchomości na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Ma to zachęcić kupujących do kontaktu i podnieść prestiż lokalu. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach apartament jest zwykłym mieszkaniem i pułapką marketingową na klientów. Dzieje się tak m.in. dlatego, że w Polsce nie ma przepisów jasno określających czym jest apartament. Mimo to jest kilka cech, które powszechnie przypisuje się apartamentom, a których nie mają mieszkania.

Czym jest apartament?

Na miano apartamentu zasługuje nieruchomość mieszkalna, która wyróżnia się wielkością oraz standardem wykończenia. Z pewnością można więc uznać, że apartamentem nie będzie kawalerka czy dwupokojowe mieszkanie w bloku z wielkiej płyty. Co zatem nim będzie?

Nieruchomości łódzkie za apartament najczęściej uznają lokale co najmniej 3 pokojowe o minimalnej powierzchni całkowitej 80 m2. Sam metraż to jeszcze nie wszystko. Znaczenie ma również standard wykończenia – zarówno pomieszczeń mieszkalnych, jak i samego budynku. Apartament i nieruchomość, w której jest on położony, powinien być wykończony szlachetnymi materiałami o wysokiej jakości. Do cech charakterystycznych wiele osób dodatkowo dodaje prestiżową lokalizację, którą rozumie się jako luksusowe osiedla czy centra miast.

Jaka jest różnica pomiędzy mieszkaniem a apartamentem?

Analizując definicję mieszkania i apartamentu, zapewne widzisz już podstawową różnicę pomiędzy tymi typami nieruchomości. Poniżej omówimy je dokładniej, abyś wiedział, kiedy masz do czynienia z mieszkaniem, a kiedy z apartamentem.

Lokalizacja

Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy apartamentem a mieszkaniem jest lokalizacja. W przypadku tego pierwszego liczy się prestiż. Stąd też o apartamentach możemy mówić w przypadku nieruchomości położonych w centrum miasta lub w dzielnicach willowych. Istotna jest również kwestia samego budynku. O apartamentach nie powinno się mówić w przypadku lokali w bloku z wielkiej płyty. Nazwa ta jest zarezerwowana dla lokali w nowo wybudowanych budynkach lub odrestaurowanych starych kamienicach.

Powierzchnia i układ lokalu

O minimalnej wielkości mieszkania informuje § 94 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nim minimalny metraż mieszkania wynosi 25m2. W przypadku apartamentów prawo nie definiuje powierzchni. Powszechnie jednak przyjmuje się, że powinna być ona nie mniejsza niż 80 metrów kwadratowych, a sama nieruchomość nie może być mniejsza niż 3 pokoje. Spotkać możesz się też z wymaganiem, aby były one wysokie na 2,7 – 3 metry, jasne, przestronne i ustawne. Często stawiany apartamentom warunek to też wyraźne oddzielenie strefy dziennej i nocnej, garderoby oraz posiadanie minimum dwóch łazienek, balkonu/tarasu/ogrodu zimowego. W przypadku mieszkania takich wymagań nie stawiamy.

Standard wykończenia

Apartament i budynek, w którym jest on zlokalizowany, powinien być zaprojektowany z zachowaniem wysokiej estetyki oraz wykończony najwyższej klasy materiałami. Spotkać można w nich szlachetne gatunki drewna (np. egzotyczne), kamień naturalny, szkło metal.

Dodatkowe udogodnienia

Apartament od mieszkania odróżnia również wyposażenie części wspólnych budynków i dodatkowe udogodnienia w nim. O ile w blokach rzadko kiedy takie możesz spotkać, o tyle w apartamentowcach są one normą. Obowiązkowo wyposażone są one w windy, parking podziemny/naziemny, często też w taras widokowy na dachu, miejsce do organizowania imprez towarzyskich i sąsiedzkich spotkań. W apartamentowcach działa również ochrona budynku i monitoring oraz dostępne są usługi np. fitness klub z basenem, całodobowa opieka concierge, piwniczka na wino itp.

Kiedy kupić mieszkanie, a kiedy apartament?

Decyzja o zakupie nieruchomości – czy to apartamentu czy mieszkania – zależy od wielu czynników, takich jak preferencje, budżet, lokalizacja i potrzeby.

Jeśli zależy Ci na wysokim standardzie wykończenia, prestiżu i zamieszkaniu w budynku z wieloma udogodnieniami apartament będzie dla Ciebie odpowiednią opcją. Zdecyduj się na niego też, chcąc inwestować w nieruchomości. Z racji tego, że apartamenty znajdują się w ekskluzywnych lokalizacjach, ich wartość rośnie szybciej niż standardowych mieszkań, przez co są dobrą lokatą kapitału.

Choć po porównaniu mieszkania i apartamentu to pierwsze może wydać Ci się mało atrakcyjne, to w wielu sytuacjach jest ono o wiele lepszym wyborem. Oferty nieruchomości Wrocław jasno wskazuje, że są one opcjami o wiele tańszymi, a przez to ich zakup jest o wiele bardziej realną opcją. Mieszkanie jest także lepszym wyborem dla rodzin z dziećmi, które często od miejsca zamieszkania oczekują spokojnego otoczenia, a jednocześnie dobrej infrastruktury.