Planując zakup mieszkania pierwszym dylematem, przed którym staniesz, jest wybór rynku. Wybierać możesz między tym pierwotnym i wtórnym. Ten pierwszy oznacza, że nieruchomość nabywasz od dewelopera i jest ona nowa, zakup na rynku wtórnym wiąże się natomiast z zakupem mieszkania z drugiej ręki. Czy to drugie rozwiązanie ma zalety – a jeśli tak to jakie? Zobacz, dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego.

Czym jest rynek wtórny nieruchomości?

Rynek wtórny obejmuje nieruchomości, które zostały już wybudowane i są używane. Biuro nieruchomości Łódź, Warszawa czy Wrocław z drugiej ręki proponuje zarówno mieszkania, jak i apartamenty czy domy jednorodzinne. Różnią się one lokalizacjami, standardem wykończenia, układem pomieszczeń, a także ceną. Rynek wtórny oferuje nieruchomości po generalnym remoncie, zadbane lokale z historią czy też te wymagające pewnych poprawek, a nawet generalnej renowacji.

Czy warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

Mieszkania z drugiej ręki, czyli rynku wtórnego zawsze chętnie były wybierane przez Polaków. Okazuje się jednak, że w ostatnich latach ich popularność jeszcze wzrosła. Dane wskazują, że w 2022 roku na rynek wtórny przypadła ponad połowa wszystkich sprzedanych mieszkań. Co ciekawe, w 2022 roku najwięcej używanych mieszkań zostało zakupionych we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie. Rynek wtórny wyprzedza też ten pierwotny (nowych mieszkań) w województwie dolnośląskim. Te dane nie powinny dziwić, bowiem mieszkania z drugiej ręki mają wiele zalet.

Dlaczego Polacy chętnie kupują mieszkania z rynku wtórnego?

Duża popularność mieszkań z rynku wtórnego wynika z cen nieruchomości. Te z drugiej ręki są tańsze niż nowe. Z danych GUS (Głównego Urzędu Statystycznego) wynika, że w 2022 roku na zakup mieszkania z rynku pierwotnego wydawaliśmy średnio 426,4 tys. złotych, natomiast z wtórnego tylko 363,9 tys. złotych.  Musisz też pamiętać, że w przypadku nowych mieszkań do jego ceny musisz doliczyć jego urządzenie. W 2023 roku koszt ten wynosił ok. 1000–2250 za m² dla mieszkania o metrażu 25–45 m², za większe lokum powyżej 50 m² zapłacisz nieco mniej, bo 800–1900 zł. Oznacza to, że nowe mieszkanie to koszt, na który nie może sobie pozwolić wiele polskich rodzin. Będąc więc ograniczonym budżetem, warto przeanalizować rynek nieruchomości Wrocław, Łudź, Warszawa, Kraków czy Gdańsk właśnie pod kątem mieszkań używanych.

Jakie są zalety mieszkania z rynku wtórnego?

Cena to nie jedyna zaleta mieszkania z rynku wtórnego. Kolejną istotną jest lokalizacja. Używane lokale często znajdują się na starszych osiedlach lub w centrach miast. Ich zalety? Dobrze znane sąsiedztwo, możliwość zweryfikowania okolicy i np. poziomu bezpieczeństwa na osiedlu, rozbudowana infrastruktura usługowa, a także dostęp do komunikacji miejskiej. Ważne są też prestiżowe lokalizacje, w których nie powstają już nowe inwestycje. Ta zaleta jest doceniana przede wszystkim przez osoby, które chcą nabyć luksusowe nieruchomości Łódź i Wrocław, Warszawa, Kraków. Jedyną drogą stania się ich właścicielami jest odkupienie ich, bowiem dziś nie buduje się już nowych budynków w bezpośrednim sąsiedztwie krakowskiego rynku czy kamienic na warszawskiej starówce.

Zakup mieszkania używanego daje jeszcze jedną ważną możliwość. Jest nią szybka przeprowadzka. O ile uda Ci się znaleźć mieszkanie w dobrym stanie, to możesz przeprowadzić się nawet w dzień podpisania aktu naturalnego. Co więcej, może się okazać, że nie będziesz musieć nawet kupować mebli czy sprzętów AGD, bowiem niektóre mieszkania z rynku wtórnego sprzedawane są z całym wyposażeniem. Oznacza to, że oszczędzisz czas, a często też niemałe pieniądze.

Nie musisz się też obawiać, że trudno będzie znaleźć lokal dopasowany do Twoich potrzeb i gustu. Oferta rynku wtórnego jest bowiem szeroka i bardziej zróżnicowana niż pierwotnego. Obejmuje nieruchomości o różnym metrażu, układzie pomieszczeń i standardzie wykończenia.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

Kupno mieszkania z rynku wtórnego wymaga szczególnej uwagi i staranności w analizowaniu aspektów prawnych, technicznych i finansowych. Aby niczego nie przeoczyć, najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnić biuro obrotu nieruchomościami Łódź. Będzie ono czuwać nad poprawnością transakcji i pozwoli uniknąć potencjalnych pułapek. Biuro i jego pracownicy pomogą m.in. zweryfikować prawa własnościowe do mieszkania i sprawdzić dokumentację techniczną mieszkania i budynku, obciążenia hipoteczne itd.

Czy warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

Odpowiedź na pytanie, czy warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego, zależy od indywidualnej sytuacji. Mieszkanie z drugiej ręki to wiele atrakcyjnych ofert i to nie tylko pod względem cenowym. Ich zakup nie jest jednak wolny od wady – oprócz licznych zalet niesie za sobą też wiele ryzyk i kosztów np. związanych z koniecznością przeprowadzenia remontu. Przed podjęciem decyzji, przeanalizuj więc dokładnie swoje finanse, zastanów się, jakiej nieruchomości oczekujesz, a także skorzystaj z pomocy specjalisty, który pomoże Ci w znalezieniu idealnych czterech kątów.