Instalacje grzewcze stanowią kluczowy element w domu, zapewniając komfort i ciepło w okresie zimowym. Nic więc dziwnego, że dokładnie przyglądamy się im w czasie zakupu nieruchomości. Analizujemy plusy i minusy konkretnych rozwiązań, a także prognozujemy dla każdego z nich wysokość opłat. Chcąc ułatwić ten proces, przygotowaliśmy przegląd najpopularniejszych instalacji grzewczych w domach jednorodzinnych.

Czym najlepiej ogrzewać dom?

Przy zakupie domu lub mieszkania pod uwagę warto wziąć wiele czynników. Nawet te z pozoru nieistotne mogą mieć bowiem wpływ na wygodę późniejszego użytkowania nieruchomości. Są jednak i takie elementy, które w znaczący sposób wpływają nie tylko na komfort mieszkania w domu, ale i na jego przyjazność środowisku naturalnemu oraz naszemu portfelowi. Jednym z tych elementów jest system grzewczy. Okazuje się, że to właśnie ogrzewanie nieruchomości pochłania najwięcej wydatków na media, instalacji grzewczej domu warto się więc dokładnie przyjrzeć.

W przypadku mieszkania w blokach czy apartamentowcach wybór jest zazwyczaj nieduży. Większość z nich jest bowiem podłączana do miejskiej sieci ciepłowniczej, a więc ciepło dostarcza miasto. Więcej możliwości dają domy na wynajem. Łódzkie, mazowieckie, dolnośląskie czy małopolskie nieruchomości mogą być więc ogrzewane gazem, olejem, paliwami stałymi czy energią elektryczną. Jak możesz się domyślać, każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Dom z ogrzewaniem MPEC

Najwygodniejszą i najbardziej opłacaną formą ogrzewania nieruchomości jest podłączenie do miejskiej sieci elektrociepłowni. Oznacza to podłączenie budynku do specjalnej instalacji, która dostarcza ciepło rurociągami, a ono samo oddawane jest przez kaloryfery. Pojawia się ono automatycznie w okresie jesienno -zimowym lub wtedy, gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej ustalonej wartości.

Niestety domy z ogrzewaniem MEPC to rzadkość. Ten system spotkać można tylko w tych zlokalizowanych w obrębie miasta i znajdujących się w zwartej zabudowie. Wynika to z tego, że prowadzenie rurociągów do pojedynczych nieruchomości z punktu widzenia miasta jest nieopłacalne.

Czy dom z centralnym ogrzewaniem to dobry wybór?

Jednym z najpowszechniejszych sposobów ogrzewania domów w Polsce jest centralne ogrzewanie. Składa się ono z kotła z systemem specjalnych rur i grzejników, które pobierają ciepło ze zbiornika i rozprowadzają po pomieszczeniach.

Ta forma dogrzewania domu jest wygodna, bezproblemowa i często najtańsza. Chcąc z niej korzystać w domu jednorodzinnym, konieczne jest zainstalowanie odpowiednich elementów grzejnych tj. kotła centralnego ogrzewania (pieca) oraz grzejników w każdym pomieszczeniu. Elementy te rozprowadzają gorącą wodę krążącą w rurach grawitacyjnie bądź przepływającą ruchem wymuszonym.

Mimo wygody tego rozwiązania, ma ono też wady. Ta główną jest konieczność dysponowania sporą ilością miejsca. Jest ono potrzebne do instalacji pieca – musi on być umieszczony w osobnym, specjalnie do tego przygotowanym pomieszczeniu, najlepiej na parterze lub w piwnicy budynku. Centralne ogrzewanie w domu wymaga też budowy przewodu kominowego, który wpuszcza na zewnątrz uboczne efekty spalania paliwa. 

Domy z instalacją gazową

Rynek nieruchomości oferuje też domy ogrzewane za pomocą gazu. W przypadku instalacji gazowej ciepło uzyskuje się poprzez spalanie tego surowca. Ogrzewanie gazowe może pochodzić z miejskiej sieci lub ze zbiornika umieszczonego na działce. Aby korzystać z ogrzewania gazowego, potrzebna jest specjalna instalacja – przede wszystkim gazociągi. Tych niestety jest bardzo mało, dlatego większość domów ogrzewanych gazem, musi postawić własny zbiornik na ten surowiec.

Ten typ ogrzewania uważany jest za ergonomiczny i oszczędny, jednak ma również liczne wady. Przede wszystkim wymaga dużej ilości miejsca pod instalacje zbiornika, a także rozprowadzenie specjalnej instalacji w środku mieszkania. Konieczny jest również zakup kotła kondensacyjnego oraz regularne uzupełnianie zapasów paliwa. Zaletą ogrzewania gazowego jest natomiast jego uniwersalność. Ogrzeje ono nie tylko pomieszczenia, ale i podgrzeje wodę czy będzie wykorzystywane w kuchni do gotowania. Sprawia to, że jest ono wygodniejsze niż opalanie węglem lub drewnem. Korzyścią instalacji gazowej jest również łatwość i bezpieczeństwo jej użytkowania, czystość oraz możliwość dopasowywania poziomu grzania do swoich potrzeb.

Elektryczne ogrzewanie domu

Na rynku znaleźć można również domy ogrzewane prądem. Musisz jednak pamiętać, że instalacja elektryczna to obecnie jedna z najdroższych. Opłaty za nią znacznie przewyższają ceny rynkowe oleju opałowego, gazu, węgla czy ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej. Na elektryczne ogrzewanie warto zdecydować się więc tylko w małych domach lub tych wybudowanych w technologii energooszczędnej i dobrze ocieplonych. Jeśli prądem chciałbyś ogrzać większą nieruchomość, to musisz przygotować się na spore rachunki.

Domy ogrzewane drewnem i pelletem

Stale rosnące ceny prądu i gazu sprawiły, że w ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się ogrzewanie domu drewnem i pelletem. Ten sposób pozyskiwania ciepła uznawany jest za jeden z najtańszych, a przy tym najbardziej efektywnych. Jego plusem jest też wydzielanie minimalnej ilości szkodliwych substancji, a więc nie zanieczyszczanie środowiska naturalnego. Aby wykorzystać te paliwa, dom potrzebuje kominka z płaszczem wodnym. Będzie on rozprowadzał ciepło nie tylko w pomieszczeniu, w którym się znajduje, ale też w innych pokojach.

Domy z piecem węglowym

Domy z piecem węglowym to nieruchomości, których praktycznie nie oferuje już rynek. Spotkać można je raczej w małych miejscowościach i na wsiach. Wynika to z tego, że ten sposób dostarczania ciepła do nieruchomości jest nie tylko nie ekologiczny, ale i mało wygodny.