Zainspirowane przez rozwój technologii inteligentne domy stają się coraz popularniejsze. Stanowią nie tylko miejsce zamieszkania, ale też interaktywną, wygodną i bezpieczną przestrzeń, w której życie jest łatwiejsze i przyjemniejsze. A wszystko to dzięki zaawansowanym technologiom. Na co one pozwalają? Zobacz, jakimi rozwiązaniami wyróżnia się inteligentny dom.

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom lub smart house to określenia, z którymi możemy spotkać się bardzo często. Okazuje się jednak, że nie wszystkie nieruchomości tak nazywane faktycznie wpisują się w tę koncepcję. O prawdziwym inteligentnym domu możemy bowiem mówić, jeśli nowoczesne technologie faktycznie są wykorzystywane do zarządzania różnymi aspektami życia domowego w sposób bardziej efektywny, wygodny i bezpieczny. Co więcej, poszczególne domowe urządzenia rzeczywiście ze sobą współpracują i wymieniają się informacjami bezpośrednio między sobą lub też z centralą (systemem nadrzędnym).

Jakie zalety mają inteligentne domy?

Smart nieruchomości to te, które z technologią są za pan brat. Analiza pokazuje, że tę cechę mają przede wszystkim nowe domy na wynajem lub mieszkania na sprzedaż. Wrocław, Kraków, a nawet Warszawa nie oferuje takich wiele. Wynika to z tego, że wdrożenie automatyki nie jest sprawą ani prostą, ani tanią. Mimo to coraz więcej domów jest w nią wyposażane. Dlaczego? Ze względu na liczne zalety. Te znacząco wpływają na komfort, bezpieczeństwo i wydajność codziennego życia. Kluczowe korzyści z posiadania inteligentnego domu/mieszkania to natomiast:

  • Zwiększenie funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń;
  • Podniesienie poziomu bezpieczeństwa domowników i samej nieruchomości;
  • Zwiększenie komfortu użytkowania przestrzeni;
  • Większa wygoda;
  • Obniżenie kosztów eksploatacji;
  • Zmniejszenie emisji zanieczyszczenia środowiska;
  • Łatwość zarządzania poszczególnymi funkcjami nieruchomości;
  • Zwiększenie wartości nieruchomości na rynku wtórnym, co wpływa na wartość sprzedaży lub wynajmu;
  • Możliwość personalizacji, czyli dostosowania działania domu do potrzeb i stylu życia domowników.

Jakie technologię wyróżniają inteligentne domy?

Rynek nieruchomości wskazuje, że najważniejsze obszary inteligentnego domu to: ogrzewanie, oświetlenie, czujniki, systemy alarmowe i monitoringu oraz rolety zewnętrzne. Co to jednak oznacza w praktyce? Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym aspektom smart house.

Automatyzacja domowa

  • Systemy kontroli domowej. Pozwalają na zdalne sterowanie oświetleniem, klimatyzacją, ogrzewaniem czy urządzeni„„„„ami elektrycznymi poprzez smartfon lub asystenta głosowego.
  • Inteligentne gniazdka i włączniki. Umożliwiają zdalne zarządzanie różnymi urządzeniami, oszczędzając energię i zwiększając wygodę.

Bezpieczeństwo

  • Systemy monitoringu. Inteligentne kamery, czujniki ruchu czy systemy alarmowe zapewniają bezpieczeństwo, umożliwiając zdalne monitorowanie domu.
  • Integracja z systemami alarmowymi.  Inteligentny dom jest połączony z systemem alarmowym, co zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Energia i oszczędności

  • Inteligentne systemy oświetleniowe. Pozwalają na automatyczne regulowanie natężenia światła zgodnie z potrzebami, co prowadzi do oszczędności energii.
  • Termostaty i systemy klimatyzacyjne. Umożliwiają precyzyjną kontrolę temperatury w domu, co przekłada się na niższe rachunki za energię.

Sterowanie

  • Asystenci głosowi. Pozwalają na sterowanie domem poprzez komendy głosowe, zapewniając wygodę i szybki dostęp do funkcji domowych.
  • Inteligentne systemy audio-wizualne. Zapewniają optymalne doznania dźwiękowe i wizualne w całym domu, integrując różne urządzenia multimedialne.

Kontrola i monitoring

  • Monitorowanie zużycia energii. Pozwala śledzić zużycie energii, zachęcając do bardziej świadomego korzystania z zasobów.
  • Integracja z energiami odnawialnymi. Inteligentne domy mogą być łatwo dostosowane do korzystania z energii odnawialnych, wspierając zrównoważony tryb życia.

Jak działa smart house?

Podstawą działania smart house jest integracja zaawansowanych technologii. Pozwala to na zdalne sterowanie różnymi aspektami domowych urządzeń za pomocą sieci komputerowej lub aplikacji mobilnej. Oznacza to, że urządzenia elektroniczne, systemy oświetleniowe, termostaty, kamery, alarmy, a nawet sprzęty AGD są połączone w jedną sieć. Wykorzystuje ona protokoły komunikacyjne takie jak Wi-Fi, Bluetooth, Zigbee czy Z-Wave, umożliwiając wzajemne porozumiewanie się urządzeń.

Sterowanie funkcjami inteligentnego domu odbywa się za pomocą aplikacji mobilnych lub asystentów głosowych. Co ciekawe wydawać można nim polecenia, nie tylko znajdując się w nieruchomości lub w jej pobliżu, ale i zdalnie. Będąc na przysłowiowym drugim końcu świata, można więc zarządzać oświetleniem, temperaturą, systemami bezpieczeństwa itd. Możliwe jest też tworzenie konkretnych harmonogramów działania dla różnych urządzeń, co pozwala na ich automatyczne włączenie/ wyłącznie w określonych godzinach np. włączenie ogrzewania o określonej godzinie. Systemy inteligentnego domu uczą się preferencji użytkowników i adaptują do nich, zapewniając spersonalizowane doświadczenia. Informują też domowników o wszelkich nieprawidłowościach czy podejrzanych działaniach, wysyłając alert na smartfony.