Inwestowanie w mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy to coraz popularniejsza metoda lokowania oszczędności. Zachęcają do niej przede wszystkim zyski, jakie można czerpać z wynajmu na doby. Statystyki wskazują, że są one o wiele większe niż w przypadku najmu długoterminowego. Aby jednak móc się nimi cieszyć, trzeba kupić dobre mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy. Co to oznacza? Na jakie parametry lokalu zwrócić uwagę?

Gdzie kupić mieszkanie na wynajem na doby?

Nie ma co ukrywać, że najatrakcyjniejsze lokale pod wynajem krótkoterminowy to te zlokalizowane w znanych kurortach oraz miastach często odwiedzanych przez turystów. Tu cena za dzień wynajmu jest bardzo wysoka, a obłożenie jest duże i w szczycie sezonu może obejmować nawet cały miesiąc. Niestety atrakcyjność takich mieszkań przekłada się również na ich ceny. Aby kupić lokal pod wynajem w Krakowie, Gdańsku, Szklarskiej Porębie, na Helu czy w Zakopanem trzeba dysponować niemałą gotówką.

Agencja nieruchomości Warszawa przekonuje jednak, że nie zawsze kupno lokalu w topowej i chętnie wybieranej lokalizacji to nie jedyne wyjście. Równie dobrym będzie inwestycja w miastach, w których ceny wynajmu rosną w dużym tempie i które dopiero stają się modne wśród turystów zarówno wakacyjnych, jak i biznesowych. Inwestycje w nieruchomości Wrocław możesz więc zastąpić zakupem mieszkania w Katowicach, w których cena kupna metra 2 jest o wiele niższa niż w stolicy Dolnego Śląska.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy?

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że kluczowa dla mieszkań pod najmem krótkoterminowy jest lokalizacja. Turyści najchętniej wybierają lokale położone w centrach miasta, gdzie dostęp do zabytków, rozrywki i komunikacji miejskiej jest najlepszy. Zatrzymując się w nieruchomości na kilka dni, są w stanie pogodzić się z większym hałasem czy brakiem parkingu. Zamiast za to oczekują wygód i pięknego otoczenia. W miastach będzie to starówka, w kurortach natomiast sąsiedztwo jeziora czy brzegu morza.

Z lokalizacją mieszkania na wynajem powiązana jest też otaczająca go infrastruktura. Goście chętnie wybierają miejsca, gdzie nie brakuje sklepów, kawiarni, restauracji. Chcąc gościć rodziny z dziećmi, warto natomiast wybrać mieszkanie, w pobliżu którego znajduje się plac zabaw lub tereny zielone/rekreacyjne.

Jaki metraż powinno mieć mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy?

W przypadku mieszkań pod najem krótkoterminowy duże znaczenie ma też metraż. Największym zainteresowaniem cieszą się małe lokale do 40 metrów. Zaproponować można je zarówno parom, jak i singlom. 40-metrowe mieszkanie możesz zaaranżować też w ten sposób, aby mogło ugościć rodzinę z dziećmi – wystarczy, że dodatkowe miejsce do spania pojawi się w salonie połączonym z aneksem kuchennym.

Większe nieruchomości są zwykle bardziej problematyczne przy najmie. Nie oznacza to jednak, że nie ma na nie zapotrzebowania. Duże domy na wynajem świetnie sprawdzają się w miejscowościach kurortowych np. na Helu, w Szklarskiej Porębie czy Zakopanem. Chętnie wybierane są one przez grupy znajomych, którzy chcą wspólnie spędzić urlop. Dla właściciela oznaczają też większy zysk, bowiem mieszkania o dużych powierzchniach i w dobrych lokalizacjach potrafią kosztować nawet ponad 1000 złotych za dobę. 

Biuro nieruchomości Łódź zaznacza też, aby przy zakupie mieszkania pod najem krótkoterminowy zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń. Optymalnym rozwiązaniem jest salon z aneksem kuchennym i osobną sypialnią. Dużą popularnością cieszą się też kawalerki, w których w jednym pomieszczeniu znajduje się zarówno kuchnia, jak i sypialnia i strefa rozrywki.

Jaki standard powinno mieć mieszkanie wynajmowane na doby?

Nie ma co ukrywać, że mieszkanie na wakacje często wynajmuje się oczami. To, jak wygląda na zdjęciach ma więc duże znaczenie. Powinno ono rzucać się w oczy, być charakterystyczne, a jednocześnie na tyle neutralne, aby każdy mógł poczuć się tam dobrze. Ważne jest również, aby oferowało gościom wszelkie wygody i komfort. Nie oznacza to, że od razu w lokalu musisz instalować jacuzzi czy przy wykończeniu korzystać z najdroższych materiałów, ale zdecyduj się na tej dobrej jakości i postaw na aranżacje ze smakiem.

Wyposaż mieszkanie w podstawowe sprzęty i meble m.in. kanapę, łóżko z hotelowym materacem, stół z krzesłami, kabinę prysznicową, wannę, fotel, biurko. Nie zapominaj też, że mieszkanie powinno różnić się od tradycyjnego pokoju hotelowego. Zaaranżuj więc w nim kuchnię lub aneks, w którym goście będą mogli przyrządzać i spożywać posiłki. Oprócz szklanek, talerzy, garnków, patelni, czajnika oraz sztućców miłym gestem będzie wyposażenie mieszkania w ekspres do kawy czy zmywarkę. Pamiętaj też o takich małych detalach jak płyn do mycia naczyń wraz z gąbką, worki na śmieci, mała miotła, ręczniki papierowe.   

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy może przynieść atrakcyjne zyski, ale wymaga starannego przygotowania i analizy. Wybór właściwej lokalizacji, analiza rynku, przemyślane poszukiwania oraz staranne przygotowanie nieruchomości to kluczowe elementy sukcesu tej inwestycji. Pamiętaj, aby dokładnie zrozumieć ryzyko i potencjalne korzyści związane z inwestycją, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.