Przygotowanie mieszkania do sprzedaży opierać powinno się przede wszystkim na uatrakcyjnieniu tego jak ono wygląda. Wynika to z tego, że większość ludzi jest wzrokowcami i kupuje „oczami”. Nieruchomość powinna więc zrobić dobre pierwsze wrażenie, a także pozwolić poczuć się jak w domu. Jak osiągnąć taki efekt? Oto 11 trików stosowanych przez profesjonalistów.

Home staging – przepis na szybką sprzedaż nieruchomości

Techniki, które pozwalają na szybkie podwyższenie atrakcyjności wizualnej nieruchomości, nazywają się home staging. Ich zadaniem jest takie przygotowanie mieszkania, aby znalazło ono uznanie w oczach przyszłych nabywców, wydało się im atrakcyjne i pozbawione wad. Home staging bazuje na przeprowadzaniu drobnych remontów i metamorfoz, gra też dodatkami i złudzeniami optycznymi. Najczęściej wcześniej jego techniki wykorzystuje się w salonie, pokoju dziecka, kuchni i łazience. Ich wdrożenie można powierzyć profesjonaliście lub też spróbować je zastosować samodzielnie.

Jak wdrożyć zasady home staging?

Wprowadzenie zasad home staging do mieszkania nie jest trudne i dość skutecznie może zrobić to nawet laik. W tym celu w pierwszym kroku powinien zatroszczyć się o czystość we wnętrzu. Lokal wystawiony na sprzedaż powinien lśnić i być nieskazitelnie czysty. Niedopuszczalne są brudne fugi, kłęby kurzu w kątach czy pod meblami, tłuste plamy na płytkach w kuchni czy zacieki na kabinie prysznicowej. Home staging zaleca, aby najwięcej czasu poświęcić na sprzątanie kuchni i łazienki, bowiem to w tych pomieszczeniach kupujący najczęściej sprawdzają czystość.

Warto tu zaznaczyć, że sprzątanie nie powinno być pobieżne i obejmować tylko zewnętrznych powierzchni. Sprzedając mieszkanie na rynku wtórnym, musisz liczyć się z tym, że potencjalny nabywca otworzy szafę czy szafki, aby sprawdzić ich pojemność czy układ. Oznacza to, że w meblach też powinien panować perfekcyjny porządek.

Odnowione ściany i podłogi

Ściany i podłogi to elementy, które najczęściej się sprawdza przy zakupie nieruchomości Wynika to z tego, że ich odnowienie wymaga dużych nakładów – zarówno czasowych, jak i finansowych. Przed wystawieniem na sprzedaż, warto więc odświeżyć te powierzchnie, tj. pomalować ściany, wymienić zniszczone płytki, za cyklinować parkiet. Przy okazji można też przeprowadzić małą metamorfozę (jeśli jest potrzebna), czyli postawić na materiały wykończeniowe w naturalnych barwach: bieli, beżu lub szarości. Najbezpieczniejszym wyborem będą barwy jasne, które optycznie powiększą mieszkanie i rozjaśnią je.

Usunięcie zbędnych mebli, przedmiotów i osobistych ozdób

Mieszkania to zazwyczaj lokale o niewielkich metrażach. To, dlatego zagracone wydają się jeszcze mniejsze, ciaśniejsze i mniej doświetlone. W ramach przygotowania do sprzedaży warto usunąć z nich zbędne meble – najlepiej te niefunkcjonalne, niepasujące do wystroju, zniszczone. We wnętrzach pozostaw tylko te w dobrym stanie i naprawdę niezbędne. Oprócz mebli usuń też rodzinne pamiątki, symbole religijne, polityczne i wszelkie osobiste bibeloty, dekoracje. Mieszkanie wystawione na sprzedaż powinno być tym neutralnym.

Wpuść światło do wnętrza

Jasne i słoneczne mieszkania sprzedają się o wiele szybciej niż te słabo doświetlone. Home staging zachęca więc do wpuszczania do wnętrz naturalnego światła. W tym celu rekomenduje umycie okien, zdjęcie ciężkich firan i mięsistych zasłon, a także usunięcie kwiatów z parapetu. Zamiast tego okna można udekorować lekkimi żaluzjami lub roletami. Wnętrze warto też doświetlić sztucznym światłem. Na czas pokazywania mieszkania nabywcom, powinny znaleźć się w nim lampki nocne, kinkiety, lampy stojące – oczywiście dopasowane do wystroju. Zadbaj też, a by wszystkie żarówki i włączniki działały i emitowały przyjemne dla wzroku światło. Pamiętaj również, że oświetleniem możesz tak grać, aby poprawić proporcje pokojów czy optycznie powiększyć metraż.

Zaproś uniwersalne dekoracje

Przytulne, ciepłe i przyjazne – takie powinno być mieszkanie na sprzedaż. Taki efekt pomogą Ci osiągać eleganckie, stonowane i neutralne dodatki. Do takich zalicza się poszewki na poduszki, obrus w pokoju dziennym, narzutę w sypialni, pled rzucony na fotel czy rzymskie rolety zainstalowane w oknie. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie sezonowych dekoracji, ale w niewielkiej ilości. Na stole pojawić może się np. bukiet kwiatów czy owoce.

Usuń wszystkie usterki

Na odbiór mieszkania często wpływają niewielkie drobiazgi. Te podczas oględzin mogą uróść do nie lada problemu i zdecydować o odrzuceniu lokalu. Najczęściej tak traktowane są niewielkie usterki np. wypadająca klamka w drzwiach czy zacinający się zamek przy wejściu. Ich naprawa zwykle nie jest kosztowna ani czasochłonna, dlatego warto ją wykonać przed rozpoczęciem procesu sprzedaży mieszkania.

Zadbaj o przyjemny zapach

Do zakupu mieszkania zachęcić może nie tylko jego wygląd, ale i zapach. Zasady home staging nakazują więc dokładne wywietrzenie pomieszczeń przed wizytą potencjalnych nabywców, a także usunięcie źródeł przykrych zapachów np. kociej kuwety, starego obuwia, brudnych ubrań, starych mebli, zwiędłych kwiatów itp. W dniu odwiedzin kupujących warto zrezygnować też z gotowania aromatycznych i ciężkich potraw, zamiast tego można upiec ciasto lub zaparzyć świeżą kawę. Te aromaty stworzą domową i przyjemną atmosferę. Dobrym pomysłem jest też zapalenie kilku świec zapachowych lub włączenie odświeżacza powietrza o neutralnej woni.

Zadbaj o przedpokój

Przedpokój to wizytówka domu. Jest pierwszym pomieszczeniem oglądanym przez kupujących, dlatego powinno prezentować się perfekcyjnie. Przygotowując go, umyj drzwi wejściowe z obu stron, kup nową wycieraczkę, przetrzyj korytarz na klatce lub zamieć go.