Kiedy najlepiej zainwestować w nieruchomość? To pytanie nurtuje wielu potencjalnych nabywców, ale odpowiedź nie jest jednoznaczna. Decyzja o zakupie nieruchomości zależy od wielu czynników, a wybór optymalnego momentu często jest indywidualny dla każdej osoby. Przeanalizujmy jednak, jak w ostatnich latach przedstawiała się sezonowość na rynku nieruchomości łódzkich.

Jesień i wiosna – najlepszy czas na sprzedaż nieruchomości

Chętnych na zakup mieszkania czy domu można znaleźć przez cały rok, są jednak okresy, kiedy zainteresowanie nieruchomościami jest wyjątkowo duże. Wskazać możemy je przede wszystkim dzięki statystykom z minionych lat. Wskazują one, że najwięcej transakcji zawieranych jest na wiosnę i jesień. Znaczący wzrost sprzedaży mieszkań widoczny jest przede wszystkim we wrześniu i październiku, a agencja nieruchomości Łódź przyczyn dużego zainteresowania upatruje przede wszystkim w powrocie studentów i młodych ludzi szukających pracy w większych miastach. Choć większość z nich szuka głównie mieszkań na wynajem, są jednak i tacy, którzy decydują się na zakup nieruchomości.

Okres, w którym zawiera się dużo transakcji to wiosna. W tym czasie rośnie przede wszystkim sprzedaż mieszkań kupowanych pod inwestycje np. na wynajem wakacyjny.

Kiedy sprzedaje się najmniej nieruchomości?

Ze spadkiem ilości transakcji mamy do czynienia latem i zimą. Najmniej mieszkań i domów sprzedaje się w okresie wakacyjnym oraz w grudniu. Wynika to z tego, że większość osób woli przeznaczyć w tym czasie wolne środki na wyjazdy, prezenty czy ugoszczenie rodziny. Zakupowi nie sprzyja też fakt, że przed świętami i w wakacje kupujący zazwyczaj nie mają czasu zajmować się oglądaniem kolejnych mieszkań czy dopełnianiem formalności.

Jeśli jednak jesteś sprzedającym, to nie musisz rezygnować ze sprzedaży lokalu w tym okresie. Zamiast jednak wystawiać ogłoszenie, przeznacz te miesiące na przygotowanie potrzebnych do sprzedaży dokumentów, wykonanie zdjęć i opisów lub też nawiązanie współpracy z biurem nieruchomości, które będzie koordynować cały proces. Pamiętaj też, że zimą i latem na sprzedaż wystawianych jest mniej mieszkań, a więc musisz mierzyć się z mniejszą liczbą konkurencyjnych ofert.

Kiedy najlepiej kupić nieruchomość?

Wiele osób zastanawia się, czy najlepszy czas na kupno mieszkania jest taki sam jak na jego sprzedaż. Okazuje się, że niekoniecznie. Przede wszystkim kupując własne M jesienią lub wiosną, musisz liczyć się z wyższymi cenami. Plusem tego okresu jest natomiast większy wybór. Latem i zimą jest natomiast odwrotnie – wybór jest mniejszy, a ceny często niższe nawet o 10%.  Chcąc pobudzić sprzedaż w tzw. martwych okresach, wielu deweloperów oferuje też rabaty i promocje, które pozwalają obniżyć cenę nieruchomości, a także atrakcyjne harmonogramy spłat.

Koszty zakupu są jednak dynamiczne, bowiem zależą od cen materiałów, wynagrodzenia pracowników oraz popytu. Zmiany w strukturze cenowej widoczne są z miesiąca na miesiąc. To, dlatego chcąc trafić na te niskie, analizuj raporty o sytuacji na rynkach mieszkaniowych i monitoruj ceny – również najmu. Jeśli te ostatnie zaczną wzrastać, to znak, że rozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup mieszkania, bowiem rata kredytu może być niższa niż cena czynszu.

Na ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym wpływają też programy rządowe. Zazwyczaj, gdy rząd wprowadza nowe programy wspierające osoby kupujące pierwsze mieszkanie, to ich ceny rosną. Oczywiście dla wielu osób programy takie jak preferencyjne kredyty czy dopłaty do wkładu własnego są jedyną opcją zakupu wymarzonych czterech kątów, w takiej sytuacji ze sfinalizowaniem transakcji nie ma co czekać do wiosny czy jesieni.

Kiedy najlepiej kupić mieszkanie na kredyt?

W Polsce znaczna część nieruchomości kupowana jest na kredyt. Oznacza to, że wiele osób za najlepszy czas nabycia mieszkania wskazuje ten, kiedy stopy procentowe są niskie. Czy jednak tak jest faktycznie? Niekoniecznie. Co prawda wysokie stopy procentowe powodują, że zdolność kredytowa mocno się kurczy, jednak mając ją na wysokim poziomie w czasie wysokich stóp, jesteś w bardzo dobrej sytuacji. Wynika to z tego, że wraz z ich spadkiem wysokość Twojej raty będzie niższa.

Jeśli jednak w czasie wysokich stóp nie uzyskasz kredytu, a nie masz wolnych środków na zakup nieruchomości, to nie masz innego wyboru i musisz poczekać z zakupem swojego M. Niższe stopy procentowe oznaczają bowiem, że zdolność kredytowa rośnie, natomiast koszty kredytów hipotecznych są mniejsze. Możesz więc być pewny, że jeżeli Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe, to zainteresowanie mieszkaniami wzrośnie.

Uniwersalna zasada wskazująca, kiedy najlepiej kupić lub sprzedać nieruchomości nie istnieje. Wybór czasu jest zależny od indywidualnych potrzeb, sytuacji finansowej i rynkowych okoliczności. Warto dogłębnie zbadać rynek, skonsultować się z ekspertami oraz dobrze przemyśleć własne cele życiowe przed podjęciem decyzji o inwestycji. Pamiętaj, że zakup nieruchomości to inwestycja długoterminowa, dlatego podejmując decyzję, warto patrzeć również w przyszłość i rozważać różne scenariusze.