Praktyczność mieszkań w bloku od lat toczy walkę z urokiem apartamentów w starych, ale odrestaurowanych kamienicach. Wybór pomiędzy wielką płytą a zabytkowym budynkiem nie jest więc łatwy. O wiele prościej go jednak podjąć, znając zalety i wady każdego rozwiązania. Nie wiesz, jakie one są? Podpowiadamy!
Mieszkanie w bloku czy w kamienicy – różnicę, które musisz znać
Budynek, w jakim zlokalizowane jest mieszkanie, ma kluczowe znaczenie dla wygody, komfortu i praktyczności jego użytkowania. Stąd też najpopularniejsze są te wyposażone w funkcjonalne rozwiązania takie jak cichobieżna winda czy podziemne miejsca parkingowe. Takie udogodnienia spotkać można zarówno w nowych apartamentowcach, jak i starszych mieszkaniach w blokach, a także odrestaurowanych kamienicach. Czym więc różnią się te nieruchomości?
Przede wszystkim kosztami zakupu. W blokach z wielkiej płyty nadal można znaleźć mieszkania z drugiej ręki w atrakcyjnych cenach. Na te można też liczyć w przypadku lokali w apartamentowcach, ale tych położonych na obrzeżach metropolii. Mieszkania w kamienicach, szczególnie tych odnowionych i zlokalizowanych w centrach wojewódzkich miast są natomiast bardzo drogie.
Cena to nie jedyne co różni mieszkanie w bloku od tego w kamienicy, są jeszcze inne kwestie – jakie?
- Lokalizacja. Kamienice są budynkami, które najczęściej możemy spotkać w centrach miast. Nierzadko leżą one tuż przy samym rynku i w jego ścisłych okolicach. Osiedla z blokami usytuowane są z dala od centrum, najczęściej na obrzeżach lub w dzielnicach peryferyjnych, zdarzają się jednak i te położone w pobliżu centralnych części miasta.
- Budownictwo. Blokowiska, a często nawet nowe osiedla nie grzeszą urodą i urokiem. Ich przeciwieństwem jest stylowa architektura kamienic, która może pochwalić się pięknymi elewacjami i historycznymi murami. Kamieniczne budynki prezentują się niezwykle urokliwie i klimatycznie, pod warunkiem że zostały odnowione.
- Metraż. Mieszkania w kamienicach to te przestronne, jasne, doświetlone. Często mają one ponadstandardową wysokość i spory metraż, nawet w przypadku kawalerek. Lokale mieszkalne w blokach to ich odwrotność – małe i ciasne, ale za to niezwykle funkcjonalne. W blokach nie spotkasz mieszkań z pokojami przechodnimi czy tych trudno ustawnych.
- Stan techniczny. Kamienice są zabytkowymi budynkami, które zazwyczaj wymagają generalnego remontu i to nie tylko w obrębie mieszkania, ale i całego budynku. Nierzadko musi on objąć wymianę instalacji na nowe, remont dachu, elewacji itp. W przypadku bloków nawet tych z lat 70. czy 80. XX wieku tego problemu nie ma. Wiele z nich jest regularnie remontowanych.
- Poziom hałasu. W tym punkcie znowu przewagę mają mieszkania w kamienicach. Charakteryzują się one grubymi ścianami, które skutecznie izolują hałasy i odgłosy dochodzące od sąsiadów. Mieszkania w bloku często mają natomiast bardzo cienkie ściany, co sprawia, że dobrze słyszalny jest niemal każdy odgłos i szelest`, nie mówiąc już o domówkach, remontach czy głośnych zabawach dzieci.
- Ogrzewanie. Grube, ceglane mury izolujące dźwięki są jednocześnie zaletą i wadą mieszkań w kamienicach. Dlaczego wadą? Ponieważ trudno je ogrzać. Wiele kamienic, nawet tych w centrum miasta nie jest podłączonych do sieci centralnego ogrzewania, co wiąże się z koniecznością ogrzewania gazowego lub elektrycznego, a więc też i wyższymi kosztami. Mieszkania w bloku pod tym względem są o wiele praktyczniejsze – podłączone do centralnego ogrzewania gwarantują ciepło przez cały rok w stosunkowo niskiej cenie.
- Dodatkowe udogodnienia. Plusem starszych budowli niewątpliwie jest klimat i czar, niestety rzadko kiedy można w nich spotkać udogodnienia ułatwiające codzienne życie. Tych natomiast nie brakuje w mieszkaniach w blokach. Często nawet w tych starszych spotkać można cichobieżne windy, podjazdy dla wózków, rozwiązania dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, dedykowane miejsca parkingowe itp.
- Otoczenie. Mieszkania w kamienicach to najczęściej te zlokalizowane w centrum miasta. Co wiąże się z bliskością instytucji kultury, sztuki, rozrywką. Niestety ma też swoje wady np. brak terenów zielonych i rekreacyjnych czy problemy z parkowaniem. Mieszkania w bloku w tym zakresie proponują o wiele więcej. Osiedla i te starsze, i te nowsze nierzadko sąsiadują z placami zabaw, boiskami, parkami i małą architekturą. Co więcej oferują one parkingi naziemne lub podziemne, problemu nie stanowi też pozostawienie samochodu przy ulicy.
Jakie zalety ma mieszkanie w kamienicy?
Mieszkania w kamienicy kuszą przede wszystkim swoim czarem i niepowtarzalnym charakterem. Stare mury, zwarta i stylowa zabudowa, monumentalna architektura, duże metraże, wysokie sufity to tylko niektóre z zalet mieszkań w kamienicy. Do długiej ich listy można dodać również prestiżowe lokalizacje oraz duży potencjał inwestycyjny. Korzyści te zauważyć można, przede wszystkim kupując lokal w rewitalizowanym i dostosowanym do nowoczesnych standardów budynków. Te niestety dużo kosztują. Biuro obrotu nieruchomościami Łódź, Kraków, Wrocław, Warszawę oraz Gdańsk wskazuje jako najdroższe pod tym względem miasta. Tu za m2 mieszkania w odremontowanej kamienicy w centrum nierzadko trzeba zapłacić ponad 15 tysięcy złotych, a do tego dochodzą jeszcze koszty wykończenia i urządzenia mieszkania.
Do wysokich cen dochodzi też kilka innych problemów. Te główne to:
- wysokie rachunki, szczególnie gdy mieszkanie nie jest podłączone do sieci MPEC;
- najbliższe otoczenie i problemy z sąsiadami; nadal w wielu miastach w kamienicach znajdują się najtańsze mieszkania czynszowe, które zamieszkiwane są przez okoliczny element;
- bezpieczeństwo, czystość i hałas, generowany przez bliskość centrum miasta.
Jakie są zalety mieszkania w bloku?
Mimo niewątpliwych zalet apartamentów w kamienicach to nadal większość Polaków skłania się ku zakupowi lub wynajmie lokali w blokach – najlepiej tych ulokowanych w nowych osiedlach od dewelopera. Do zrezygnowania z czaru historycznych kamienic zachęca ich przede wszystkim długa lista zalet mieszkań w blokach. Ta obejmuje ergonomiczny i praktyczny układ, lokal podłączony do centralnego ogrzewania, windę w budynku, uporządkowaną klatkę schodową, a niejednokrotnie zamknięte, bezpieczne osiedle z monitoringiem, ochroną, miejscem parkingowym i placem zabaw dla dzieci. Regularnie remontowane i modernizowane budynki oferują też mieszkania w znacznie niższych cenach. Mimo że nie są one położone w centrum miasta, to mają również atrakcyjną lokalizację – w pobliżu terenów zielonych i rekreacyjnych, zaplecza usługowo-rozrywkowo-edukacyjnego, w cichej i spokojnej okolicy. Te zalety sprawiają, że takie wady jak mniejszy metraż, wszechobecna szarość czy cienkie ściany bledną.