Trend „flipów” w inwestowaniu w nieruchomości stał się niezwykle popularny w ostatnich latach. Strategia ta polega na zakupie nieruchomości w celu szybkiej renowacji i odsprzedania jej z zyskiem. Proces ten może być zarówno wyzwaniem, jak i sposobem na osiągnięcie sukcesu finansowego. Zobacz, na czym dokładnie polega flipowanie i ile można na nim zarobić.

Czym są flipy i jak działają w branży nieruchomości?

Flip nieruchomości polega na zakupie mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym i odsprzedaniu go w stosunkowo krótkim czasie. Kluczowe jest jednak to, że nieruchomość kupuje się poniżej wartości rynkowej, a w lokalu przeprowadza remont, modernizacje lub wdraża home staging co pozwala zwiększyć wartość mieszkania, lub domu. O zarobku na flipowaniu można mówić, jeśli cena sprzedaży pokryje koszty zakupu, remontu, utrzymania nieruchomości i podatki.

W ostatnich latach flipowania podejmuje się coraz więcej osób. Niestety nie każdy z sukcesem. Okazuje się bowiem, że czerpanie zysków z tej strategii sprzedaży nie jest proste. Warunków sukcesu jest wiele, a najważniejszym jest umiejętność znalezienia atrakcyjnej nieruchomości w dobrej cenie.

Jak znaleźć mieszkanie na flip?

Kluczowym elementem flipowania jest znalezienie odpowiedniego lokalu. Ważne jest, aby został on zakupiony po niżej ceny rynkowej. Fliperzy często kupują więc na licytacjach komorniczych czy też decydują się na lokale do gruntownego remontu. Wielu szuka też okazji, czyli mieszkań i domów sprzedawanych tanio, ponieważ jej właściciel pilnie musi pozyskać gotówkę, nie zna realiów rynku, chce pozbyć się obciążonej czy problematycznej nieruchomości.

Mimo że sposobów na tanie kupienie nieruchomości pod flip jest kilka, to rzeczywistość pokazuje, że nie tak łatwo ją nabyć. Dobre okazje na rynku nieruchomości łódzkich czy warszawskich nie zdarzają się codziennie. Aby więc wyprzedzić konkurencje, musisz:

  • Dokładnie poznać rynek nieruchomości, na którym chcesz działać; oznacza to konieczność śledzenia na bieżąco cen w różnych lokalizacjach, szacowanie potencjału, rozpisywanie kosztorysów, monitorowanie inwestycji w mieście itd.;
  • Na bieżąco śledzić informacje o rynku nieruchomości np. zmian prawnych, planowanych programów rządowych związanych z np. z zakupem pierwszego mieszkania;
  • Nie patrzeć na stan nieruchomości, ale jej potencjał i możliwości; o wiele ważniejsze niż odpadający tynk ze ściany czy zniszczony parkiet jest rozkład pomieszczeń, metraż, lokalizacja, itd.;
  • Umieć szukać nieruchomości, których szukają klienci, czyli badać potrzeby rynku i konkretnych grup klientów;
  • Negocjować ceny,
  • Posiadać wiedze, umiejętności i zasoby, aby przeprowadzić tani i szybki remont nieruchomości;
  • Umieć przygotować dobre i atrakcyjne oferty sprzedaży.

Kontrowersje a flipowanie na rynku nieruchomości

Warto też wspomnieć, że zdarzają się sytuacje, kiedy fliperzy stosują nieetyczne sposoby pozyskania lokalu, a nawet te balansujące na granicy prawa. W ostatnich latach wiele na ten temat można było przeczytać w prasie. Dziennikarze jako jedną z delikatniejszych technik wskazali umieszczanie w skrzynkach karteczek kupie mieszkanie w tej okolicy podpisanych jako młode małżeństwo lub samotna matka. Ulotki z fałszywymi historiami mają wzbudzać sympatie i zaufanie, a także grać na emocjach sprzedających. Inne to wykorzystywanie niewiedzy sprzedających, przekonywanie o tym, że nieruchomość nie spełnia norm prawnych czy wymaga drogich napraw, wskazywanie problemów z potencjalnymi granicami działki czy ryzyka związanego z dziedziczeniem nieruchomości. Sposobów jest jednak o wiele więcej.

Czy flipowanie jest opłacalne?

Tanio kupić, drogo sprzedać – flipowanie to wdrożenie najstarszej zasady handlu. Nadal jednak wiele osób zastanawia się, czy ta strategia działania się opłaca. Praktyka pokazuje, że osoby doświadczone i posiadające wiedze na flipowaniu mieszkań mogą zarobić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Biuro obrotu nieruchomościami Łódź wskazuje jednak, że wysokie zarobki to nie norma, a średni zwrot z inwestycji oscyluje na ok. 7% w skali roku. Tak naprawdę jednak zysk zależy od tego, za jaką cenę kupi się mieszkanie, ile wyda się na remont i za ile sprzeda – a te elementy są mocno zindywidualizowane i w dużej mierze zależą od osobistych umiejętności flipującego. Nie bez znaczenia jest też to, ile pieniędzy we flipowanie zainwestujesz. Wielu osób nie stać, aby na początku przygody z rynkiem nieruchomości, kupować jednocześnie kilka mieszkań do remontu.

5 warunków dobrej strategii flipowania

Inwestycja w nieruchomości może opierać się na wielu różnych strategiach. Najskuteczniejszą wypracujesz, kiedy zaczniesz działać sam. Są jednak takie elementy, które powinna zawierać każda dobra strategia flipowania, należą do nich:

  • Negocjacja dobrych cen;
  • Kupowanie tanich, ale dobrych materiałów wykończeniowych i współpraca ze sprawdzoną firmą budowlano-remontową;
  • Zaprojektowanie wnętrz pod sprzedaż;
  • Wdrożenie home stagingu i wykonanie dobrej sesji zdjęciowej
  • Wykorzystanie koniunktury na rynku.

Ile można zarobić na flipowaniu mieszkań?

Co najmniej kilka, a niekiedy kilkadziesiąt tysięcy na jednej nieruchomości – tak Agencja nieruchomości Łódź szacuje zarobek na flipowaniu. Jednocześnie wskazuje, że wszystko zależy od lokalizacji sprzedawanej nieruchomości, kosztów remontu, sytuacji na rynkach finansowych (np. wysokość stóp procentowych, inflacja), typu lokalu, jego stanu. Jedno jest pewne: zysk z flipa w Warszawie będzie większy niż w Radomiu czy Zielonej Górze, a wynika to z zupełnie różnych cen nieruchomości w tych miastach. Na koniec warto też wspomnieć, że na zysk trzeba poczekać średnio od 3 do 9 miesięcy – tyle zazwyczaj trwa proces zakupu, odnowienia i ponownej odsprzedaży nieruchomości.