Decyzja o kupnie lub sprzedaży nieruchomości to ważny krok, często wiążący się z wieloma pytaniami i ryzykami. To, dlatego chcąc uniknąć problemów, kłopotów i niedopowiedzeń warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jest nim pośrednik nieruchomości, oferujący wsparcie i doradztwo w całym procesie. Czy i kiedy warto skorzystać z jego usług? Przeanalizujmy, kim jest pośrednik i dlaczego warto zwrócić się do niego o pomoc w transakcjach nieruchomościowych.
Kim jest pośrednik nieruchomości?
Pośrednik nieruchomości jest osobą, która pośredniczy w transakcjach dotyczących nieruchomości, takich jak kupno, sprzedaż lub wynajem. Dzięki temu, że posiada on wiedzę, doświadczenie i licencję chroni zarówno interesy swojego klienta, jak i czuwa, aby cały proces przebieg zgodnie z prawem. Do jego zadań należy szereg czynności, z czego najważniejsze to:
- weryfikacja stanu prawnego nieruchomości, ewentualnych obciążeń i zadłużeń,
- ocena stanu faktycznego nieruchomości,
- wskazanie optymalnej, realnej do uzyskania ceny z uwzględnieniem aktualnej sytuacji rynkowej,
- przygotowanie oferty sprzedaży nieruchomości, publikacja ogłoszenia na odpowiednich portalach,
- kontakt z osobami zainteresowanymi i prezentowanie nieruchomości,
- ewentualne negocjacje z kupującymi,
- wsparcie formalno-prawne w procesie zawarcia transakcji,
- uczestnictwo w wydaniu nieruchomości.
Do tej listy pośrednictwo nieruchomości łódzkie dodaje też pomoc w znalezieniu nieruchomości spełniającej kryteria kupującego, sprawdzenie jej stanu prawnego i przygotowanie dokumentów potrzebnych do sfinalizowania transakcji.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości?
Widząc zakres działań pośrednika nieruchomości, nie powinieneś mieć wątpliwości, że współpraca z nim jest niezwykle korzystna. Przede wszystkim pozwala ona na dużą oszczędność czasu, ponieważ to pośrednik przejmie załatwianie i sprawdzenie kwestii prawnych czy okołoprawnych. Co więcej, zrobi to profesjonalnie, skutecznie i dokładnie, a to zagwarantuje bezpieczeństwo transakcji i jej sukces. Za ten ostatni odpowiadać będzie wiedza, doświadczenie i znajomość trendów na konkretnym rynku nieruchomości.
Czy współpraca z pośrednikiem nieruchomości ma wady?
Mimo tych niewątpliwych zalet wiele osób obawia się, że współpraca z pośrednikiem narazi ich na dodatkowe koszty. Nic więc dziwnego, że klienci często pytają o wysokość prowizji biura nieruchomości, a także potencjalne wady takiej współpracy.
Na początek rozprawmy się z tymi drugimi. Niezadowolenie z pomocy pośrednika najczęściej wynika z nawiązania współpracy z nieodpowiednią osobą/biurem. Agencja nieruchomości Łódź podkreśla, że najlepszym wyborem jest oddanie się w ręce doświadczonych specjalistów, którzy na rynku działają kilka lat, a także mają dobre opinie w sieci. Ważne jest też dokładne zapoznanie się z ofertą i dopytanie, jak usługa będzie realizowana. Na koniec koniecznie uważnie przeczytaj podpisywaną umowę – w niej zawarta będzie też informacja o wysokości wynagrodzenia dla pośrednika.
Pośrednictwo nieruchomości łódzkie – ile wynosi prowizja i od czego zależy?
Pośrednictwo nieruchomości łódzkie jest usługą płatną, jednak to, ile za nią zapłacisz, uzależnione jest od wielu czynników. Te najważniejsze to zakres wykonanych zadań na rzecz klienta. Niektóre biura ograniczają się jedynie do podstawowej pomocy, inne przeprowadzają Klienta przez cały proces.
Najważniejsze jest jednak, że wynagrodzenie pośrednika nieruchomości określane jest jako procent od kwoty, za którą nieruchomość będzie sprzedana. Najczęściej stanowi ona 2-3% kwoty kupna i sprzedaży, może się jednak zdarzyć, że jest wyższa i sięga nawet 5%. Warto też wspomnieć, że przy wynajmie te procenty mogą się zmienić. Bardzo często agent nieruchomości pośredniczący w zakresie umowy najmu lokalu handlowego zastrzega sobie procent od miesięcznego czynszu, natomiast przy wynajmie mieszkania/domu prowizja najczęściej wynosi równowartość jednego czynszu najmu, powiększoną o 23% VAT.
Wspomnieć należy również o normach prawnych. To, jak powinna wyglądać współpraca na linii pośrednik – klient reguluje art. 180 ust. 3 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z nim zakres czynności w obrocie nieruchomości określa umowa w formie pisemnej. Prawo zaznacza również, że prowizja przysługuje pośrednikowi tylko wtedy, gdy podjął on wszelkie możliwe czynności, które doprowadziły do sprzedaży. Oznacza to, że agent nie może domagać się wynagrodzenia, jeśli np. tylko umieścił ogłoszenie o sprzedaży w sieci.
Kiedy warto skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości?
Z usług pośrednictwa nieruchomości może skorzystać każdy. Szczególnie rekomendowane są one jednak osobom niemającym doświadczenia w transakcjach nieruchomościowych np. po raz pierwszy kupującym mieszkanie lub też chcących kupić dom na nieznanym im rynku. Pomoc pośrednika przyda się też osobom zajętym pracą lub innymi obowiązkami. Agent przejmie od nich większość zadań, co pozwoli zaoszczędzić czas, uniknąć błędów i ograniczyć stres.